Eğitim kadrosu profesyonellerden oluşan spikerlik kursları, bu alanda eğitim almak isteyen herkes için değerlendirilmesi gereken kurumlardır. Spikerlik kurslarında diksiyon, doğru okuma, prompter okuma, stüdyoda çoklu kamera kullanımı gibi bir çok detaylı eğitimi teorik olarak alırsınız. Bunları işinin ehli profesyonel öğretmenlerden püf noktalı ile öğrenmek siz spikerlik öğrencileri için büyük bir bilgi hazinesidir. Üniversitelere ve kurslara diploma & sertifika özüyle bakmayan, gerçekten bilgi ve eğitim kalitesi için devam eden insanların zamanla buralarda eğitimci olarak çalıştıklarını görebilirsiniz.

Spikerlik kursları ve üniversitelerin ilgili bölümleri Spikerlik odaklı kapsayıcı teorik eğitim almanız için kesinlikle doğru yerlerdir. Kurs ve üniversitelerin müfredatları medya sektörünün nitelik ve niceliklerine dair zemin bir eğitim vererek sizin yapacağınız meslek hakkında donatırlar.

Hangi spikerlik kursu tercih edilmeli?

Özel medya şirketlerinin kendi bünyelerine spiker, muhabir vs. katmak için açtıkları akademiler, medya alanında kurs veren eğitim kuruluşları ve RTÜK-TRT gibi devlet bünyesinde medya ayağıyla ilgili kurumların açtığı kurslara katılabilirsiniz. Fakat önemli olan bu grup eğitimi veren yerlerin öğretmenlerinin kalitesidir.

Sonuç itibari ile bireysel olarak eğitim almak yerine, eğitim verenlerin toplu olarak sınıfınıza seslendiği, deneyimlerini paylaştığı ve müfredatı aktardıkları bu kurslardan alacağınız temel bilgilerin kalitesini düşünmek zorundasınız.

Bireysel Spiker Koçluğu neden var?

Kurslardan ve üniversitelerden alacağınız temel eğitimler mesleğe atılırken sizin için olmazsa olmazlardır. Günün sonunda teorik diksiyon eğitimi almış olmanız, kamera karşısındaki tavrınız ve sunum faaliyetlerinin ipuçlarını bilmeden spikerliğe adım atamazsınız.

Fakat..

Sınıfınızda gördüğünüz diğer akademi düzeyindeki kursiyerlerin arasından ayrılmak zorundasınız. Bundan sonraki aşama ise eğitim aldığınız eğitmenlerin seviyelerine varabilmek için kendinizi tanımanız ve öznel bir çalışma ile eğitimini aldığınız işte uzmanlaşmanızdır.

Ses tonunuz, çene yapınız ve vücut tipiniz dahi diksiyon konusunda sizin için ayırıcı etkenlerdir. Kendinizi tanımadan ve şahsi eksilerinizi – artılarınızı belirlemeden piyasadaki bu kadar kişi arasından sıyrılamazsınız.

İşte bireysel spikerlik koçluğuna ihtiyaç bu noktada doğuyor. Kurslarda pratik eğitim için öğrenci başına düşen süre 10-20 dakika arasındayken, bireysel spiker koçu Hakan Öztürk’ün başlattığı birebir spikerlik eğitimi size eğitim süresince kamera karşısında pratik yapma ve kendinizi gözlemleme fırsatı verir.

Kişisel özellikleriniz ve yetenekleriniz tahlil edilerek geliştirilmesi gereken noktalara daha çok vakit ayrılır. Özel yeteneklerinizi kullanabilme kabiliyetiniz arttırılırken, eksik olduğunuz noktalar da standart seviyeye getirilir.

Tüm bireysel koçluk aşamasının sonunda, yayın kuruluşlarının istediği biçimde güncel haber demosu çekimleriniz tamamlanır ve Medya Koçu Hakan Öztürk’ün teyid ettiği sertifikanız ile beraber iş başvurularında rekabet içerisinde olduğunuz diğer spiker-sunucu adayı kişilerin bir adım daha önünde olursunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir