Spikerlik, sunuculuk eğitiminizi tamamladığınız andan itibaren ilk iş olarak bir medya kuruluşunda pratik saha deneyimi kazanmak isteyebilirsiniz. Fakat bu medya kuruluşları gelen başvurular arasında bir seçim yapmak zorundadır. Onlarca hatta yüzlerce başvuru arasında dikkat çekmek ve şans kazanmak için becerilerinizi göstermeniz gerekmektedir. Spikerlik mesleğinde becerilerinizi göstermenin en iyi yolu profesyonel haber sunumu demolarıdır.

spikerlik kursu

Spikerlik kursları, spikerliksunuculuk, etkili konuşma ve ya çeşitli medya konularında eğitim verdiği öğrencilerinin medya kuruluşlarına sunacağı haber demolarını kendi imkanları dahilinde hazırlayarak öğrencilerine verirler. Ancak bu haber demoları profesyonel, kaliteli ve medya kuruluşlarının istediği tarzda olmalıdır. Aksi halde beklenilen etkiyi yaratmazlar. Ayrıca bu demo sunumlar yayın kuruluşunuza vereceğiniz tarihe yakın zamanda çekilmeli yani güncel olmalıdır. Bunun sebebi yayın kuruluşlarının sizin güncel halinizi görmek istemeleridir. Aksi takdirde kesinlikle etkisiz olacaklardır.

30 yılda farklı iki tane spikerlik kursu sahibi olan ve bu kuruluşları devrettikten sonra Kadıköy’de medya koçluğu stüdyosu kuran Hakan Öztürk bu konunun önemini çok iyi bilmektedir. Öğrencileri için çektiği ve hazırladığı demoları yayın kuruluşlarının istediği gibi – DSF, VTR gibi teknikler kullanarak – çeken Medya Koçu Öztürk , ayrıca stüdyosunda kullandığı son sistem video çekim teknikleri ile yayın kuruluşlarının istediği görselliği demolara yansıtmaktadır.

Bugüne kadar Türkiye’de spikerlik sunuculuk kursları içerisinde en iyi öğrenci demosunu  hazırlayan Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu artık kendi öğrencisi olmayan kişilere de bu hizmeti sunmaktadır. Farklı kurum ve kuruluşlardan eğitim alan veya hiç eğitim almamış kişilerin müraacatı halinde kişiye ya hemen ya da kısa bir prompter sonrası bu demoları çekebilmektedir.

Konuyla ilgili detaylar için Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu’nun web sayfasını inceleyebilirsiniz.

Öğrenci haber demosu çekimi için tıklayınız

Demo Çekimlerinde Kullanılan profesyonel Araç-Gereçler

– Mikrofon
– Yaka mikrofonu
– Kulaklık
– İntercom
Prompter
– Metin yürütücü
– Haber metni
– Laptop
– Greenbox perde

Prompter Kullanımı

İyi bir spikerin prompter‘a hakim olması, okurken gözlerini hareket ettirmemesi gerekir. Prompter kullanmaya hakim olmak için spikerin oldukça fazla pratik yapması gerekmektedir. Eğer kendinize çalışma imkanı bulabileceğiniz bir prompter yoksa veya bir stüdyoya gidemiyorsanız evinizden bilgisayarınızın başından da prompter uygulamaları kullanarak çalışmalarınızı, tekrarlarınızı yapabilirsiniz.

Sanal prompter uygulamamız için tıklayınız.

“Haber Demosu Çektirmek İstiyorum!”” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir