Eğitimcilerin uzun yıllar süren araştırmaları ve deneyimleri sonucunda, bugün kabul gören eğitim yöntemleri filizlenmeye başlamış, gelişmiş ve olgunlaşmıştır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Anlatma
  • Soru-Cevap
  • Problem Çözme
  • Tartışma
  • Laboratuvar Örnek Olay
  • Grup Çalışması
  • Gösterip Yaptırma (Uygulamalı Çalışma)

Bu yöntemler arasında kalıcılık ve deneyim kazandırıcı özelliği ile diğerlerine göre bir adım daha önde yer alan Uygulamalı Eğitim, Spikerlik eğitimlerinde de baskın şekilde işe yarar durumda. Spikerlik öğrencisinin konu ile ilgili öğrendiklerini televizyon stüdyosu, radyo stüdyosu, saha röportajı, açık oturum ve benzeri alanlarda uygulayabilmesi için tercih etmesi gereken en işe yarar ve pratik yöntemdir. Bunun benzeri birebir uygulamaya dayanan yüzlerce örnek verebiliriz.

İletişim ve Medya sektöründe yer almak isteyen spikerlik ve sunuculuk adayları için Uygulamalı Bireysel Çalışma Yöntemi diğer yöntemlere göre daha çok öğrenci odaklı olup, öğrencinin uygulamaya birebir katılmasını ve aldığı eğitim alırken deneyimlemesini hedefler. Teorik eğitim yanında pratikte de hataların ve eksiklerin belirlenmesine imkan tanır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Spikerlik ve Sunuculuk Kurslarında verilen Spikerlik ve Sunuculuk eğitimleri takriben 15-20 kişilik sınıflarda Grup Eğitimi olarak yapılmaktadır. Doğal olarak bu eğitimlerde her öğrenciye ayrılan süre 1 ders saati için iyimser bir tahmin ile 5-8 dakika kadardır. Bunun ile birlikte bir sınıfta homojen bir grup oluşturma olasılığı çok az olduğu için bu eğitimlerde hangi öğrencinin hangi konular üzerinde daha çok durması gerektiği analizi yeteri kadar yapılamamaktadır. Spikerlik ve Sunuculuk Kurslarında öğrencinin daha çok ihtiyacı olan konular yerine mecburen müfredata göre eğitimler verilmektedir.

Uygulamalı Çalışma Yönteminin en büyük avantajı; öğrencinin sırada oturup çoğunluk ile teorik olarak ders dinlemesinin ötesinde dersin içindeki Spikerlik ve sunuculuk uygulamalarının tümünü İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk gözetiminde yaparak ve yaşayarak kendinin gerçekleştirmiş olmasıdır.

Uygulamalı Çalışma Yönteminin en büyük dezvantajı ise; adından da anlaşılacağı üzere uygulamaların yapılması için gereken uzun süreye ihtiyacın olmasıdır. Bu sebeple Medya Koçu Hakan Öztürk, İletişim ve Medya Koçluğu alanında verdiği Bireysel Spikerlik ve Sunuculuk çalışmalarında Spiker ve Sunucu adayı öğrencilerinin zaman kaybetmemesini de dikkate alarak sadece Bireysel Uygulamalı Spikerlik ve Sunuculuk Çalışmaları yapmaktadır.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRKspikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek Bireysel Medya Koçluğu yapmaktadır. Kadıköy’de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel müfredatlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır.

Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir