Spikerlik yapabilmek için sertifika neden şart değildir?

Spiker adaylarının aklına “Spikerlik Sertifikası şart mıdır?” sorusu gelebilir. Spikerlik ve sunuculuk kursları veya diğer muhtelif kurslar, eğitim sonunda mutlaka katılımcılarına bir sertifika verirler, bu yasal bir zorunluluktur ancak; özellikle medya ve spikerlik eğitimleri konusundaki sertifikaların, yayın kuruluşları tarafından hiçbir geçerliliği ve önceliği yoktur.

Çünkü kurslar katılımcılarına her ne kadar bir sınav uygulasalar da bu sınavın sonunda kursiyerlerinin büyük bölümüne sertifika vermek isterler. Ticari bütün kurslarda bu tercih edilir.  
 
Çünkü bu ticari kurumlar sertifika veremedikleri her öğrenci için ya telafi dersi vermek zorundadır ki bu da onların yeni alacağı öğrencilerin kontenjanında düşüşler yaşatabilir veya yeni sınava kadar telafi programları uygulamak gerekebilir ki bu veya benzeri konular kursun masraflarını arttırabilmektedir. Ayrıca; özel kurslar, öğrencilerini mezun ederek kursiyer memnuniyetini de kazanmak isterler.
 
Bunlardan dolayı en kısa zamanda bu öğrencilerin mezun olması müessese için tercih sebebidir.
 
Özellikle verilmesi çok muhim sonuclar doğurmayacak bu tip eğitim sertifikalari günümüzde almak kolaydır. Hepsi olmasa da, çoğu kurs sertifikayı vermek ister.  Genelde kursu tamamlayan kursiyerlerin % 95 i de bu sertifikaya kavuşur.  
 
İste tum bunlardan dolayi yayın kuruluslari sertifika zorunlulugu istemezler. Hatta asla istemezler.  Onlar bu işin pratikte nasil yapildiğina ve kursiyerin donanimina bakarlar. 
 
Yıllardır iki farklı spikerlik kursunun sahibi olan ve bu sıralarda ‘kurs’çuluk sistemini bırakarak tamamen kişilerle özel çalışmaya başlayan Medya Koçu Hakan Öztürk, piyasadaki sıkıntıları çok iyi bildiğinden tamamen bu işe gönül vermiş kişilerle birebir çalışmakta, onların eksiklerini en ince ayrıntısına kadar bireysel tamamlamaktadır.
 
Böyle bir eğitim almak isteyen kişiler, bir spikerlik kursu araştırırken Öncelikle mutlaka Medya Koçu Hakan Öztürk‘ten danışmanlık almalılar ve gerekirse onun yönlendireceği şekilde çalışmalara başlamalıdırlar.
 
 Bu şekildeki bir çalışma, hem onların hedefe daha hızlı ulaşmasını sağlayacak hem de bir kursa ödeyeceği ücretten daha karlı çıkmalarını sağlayacaktır. 0216 7002419

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir