Spiker, Gözlük Kullanabilir mi?

Günümüzün popüler mesleklerinden olan spikerlik ve sunuculuk pek çok gencimizin de gönlünde olan bir meslek.  Bu mesleği yapmak isteyenlerin kafasında pek çok da soru işaretleri oluyor, bu sorulardan bir tanesi de “Gözlük kullanmak spikerlik yapmaya engel mi?”

Bunun cevabı çok basit  “Hayır.” Çünkü seyirciler spikerin kullanmak zorunda olduğu sağlık ile ilgili bir takım aparatları hiçbir zaman önemsemezler. Seyircinin istediği güvenirlilik ve ciddiyettir. Ancak spikerin çok iyi görmesi de şarttır, yani gözlükle de kullansa gözlerin iyi görmesi gerekir. Bunun sebebi karşısında okumak zorunda olduğu prompter cihazıdır. Spikerler haberleri karşısındaki prompter cihazı denilen bir cihazdan okurlar. Kameranın önünde takılı olan bu cihazı seyirci göremez ancak spiker için olmazsa olmaz bir cihazdır ve orada geçen yazıları okuyamazsa seyirciye de yanlış aktarır. Bu da affedilmez bir hatadır.

Yıllardır sektöre spiker ve sunucu yetiştiren Medya Koçu Hakan Öztürk bireysel eğitimler verebilmek için yaptığı Medya koçluğu çalışmasında her öğrencisi ile stüdyoda onlara ayrı ayrı pratik yaptırarak deneyim kazandırmaktadır ve Hakan Öztürk‘ün Medya koçluğu stüdyosunda her türlü teknik donanım mevcuttur. Bu cihazları kullanmayı öğrenen spiker veya sunucu adayları yayın kuruluşlarına gittiklerinde hiçbir şekilde sıkıntı çekmemektedirler. Bir spikerlik veya sunuculuk kursu almak istiyorsanız bir sunuculuk kursuna gitmeden önce mutlaka Hakan Öztürk ile birebir görüşmeli ve Bireysel Medya Koçluğunun bir kursa göre farkını ve avantajını görmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir