GRUP EĞİTİMLERİ YERİNE BİREYSEL ÇALIŞMALAR ;
  1. Ödeyeceğiniz ücretten kâr edin
  2. Derslerden daha çok verim alın
  3. Zamandan tasarruf edin
  4. Hedefinize hemen ulaşın
Bir Spikerlik veya Sunuculuk Kursuna kayıt olmadan önce bu yazıyı okumanız, yaranıza olacaktır.

spikerlik kursu

 

Grup Eğitimi ile Bireysel Eğitim Farkı 

Bilindiği üzere piyasada medya alanında eğitim veren pek çok kaliteli spikerlik ve sunuculuk kursu var.  Bunların içinde, gerçekten çok kaliteli eğitim veren kurslar da bulunmaktadır.  Bu yazımızda asla kursları veya eğitmenleri eleştirmiyoruz ancak; eğitim sistemindeki eksikliği gözler önüne sermek istiyoruz.

spikerlik kursu

Spikerlik – Sunuculuk – Muhabirlik, Diksiyon ve benzeri konular, yetenek ve özelliğe bağlı, kişiye göre birebir çalışma yapılaması gereken spesifik konulardır.   Bu eğitimlerin gruplar halinde alınması kesin başarıya ulaşılmasını güçleştirir

 

Grup eğitimlerinde  aşağıdaki sorunlarla karşılaşma ihtimali çok yüksektir. 

Neden mi?

1) Her kursiyerin amaç ve beklenti farkı:

Herhangi bir spikerlik ve sunuculuk kursunda farklı amaç ve beklentide olan pek çok kişi ile ayni sınıfta olacaksınız.  Örneğin: Spikerlik ( haber, spor, at yarışı, hava durumu, radyo spikerliği vs.), Sunuculuk (yarışma, açık oturum, sohbet panel, münazara vs.),  Muhabirlik ( haber, savaş, magazin vs.). Bu farklı beklentilerin yanısıra kişisel gelişim (diksiyon güzel konuşma) amacı ile gelenler de olduğu düşünüldüğünde, beklentilerin ortak olmadığını ve bu eğitimlerin birlikte, toplu olarak alınamayacağını anlamak hiç de güç olmayacaktır.

spikerlik kursuYukarıda parantezler içinde yazılan her bir konu farklı ve özel eğitim gerektirir.  Örneğin: Bir matematik dersi ile bir edebiyat dersi nasıl farklıysa ve eğitimi ayni sınıfa bir arada verilemezse,  aynı şey haber spikerliği, spor spikerliği ve radyo spikerliği için de geçerlidir.

Size gerekli olmayan ders konularını da dinlemek zorunda kalabilir ve zaman kaybedebilirsiniz.  Spikerlik ve Sunuculuk denildiğinde bile ayrı ayrı verilmesi gereken bu eğitimler çoğu yerde Spikerlik – Sunuculuk Kursları adı altında aynı sınıfta verilmektedir.

2) Kursiyerlerin Seviye Farkı:

Sınıfta öğrenciler arasında  eğitim, kabiliyet ve seviye farkı olabilir. Bir örnekle: Bir kursiyer, okulunda Basın – Yayın bölümü mezunu ve hatta bir yayın kuruluşunda staj yapmış ve kursta öğretilecek konulara hakim olabilir. Bir başka kursiyer ise; lise mezunu ve bu konuları hiç bilmiyor olabilir. Bir başka kursiyer ise çok zayıf bir diksiyona sahipken, bir diğeri çok temiz bir Türkçe ve diksiyona sahip olabilir.  Bununla birlikte yaş, kabiliyet vs. gibi etkenler göz önüne alındığında, kursiyerlere ortadan eğitim verilmesi çok da doğru olmayacaktır. Aslında her kişiyle  ayrı ayrı çalışmak onları çok daha büyük olasılıkla başarıya götürecektir. Bu durumda tek şart grupla beraber değil, birebir çalışmaktır.

Kalabalık sınıflarda eğitim görmek zorunda kaldığınızda, maalesef eğitmen kime göre ve nasıl bir eğitim verileceğini bilemeyebilir. Eğitmenin her kursiyerle ile ayrı ayrı uğraşabileceği bir zaman da yoktur. Bu durum kursiyere büyük bir dezavantaj oluşturur, kalıplaşmış müfredat doğrultusunda ortak eğitim uygulanır.  İstenilen verim ise sağlanamaz.

3) Kursiyerin kalabalık sınıflarda kaybettiği zaman:

Verimsiz alınan eğitimin en önemli sebeplerden biri zaman kaybıdır. Bilindiği üzere kurslar ne kadar kaliteli ve iyi olurlarsa olsunlar her ticari müessese gibi maddi kazanç hedefli kuruluşlardır ve bu da gayet doğal bir durumdur. Spikerlik veya sunuculuk kurslarında  ortalama 15-20 kişi, bazan daha da kalabalık sınıflarda eğitim verilir. Tüm eğitim günü içinde eğitmenin her kursiyerle ilgilenebilmesi ve stüdyoda uygulamalı çalışmaya ayrılabilecek süre en fazla 10 -15 dakikadır.  Kursiyer, tüm gün boyunca sınıfta olsa bile sadece diğer kursiyerlerin çalışmalarını seyretmekle yetinir.

Belki 1-2 arkadaşını seyredebilmek eğitim açısından bir örnek teşkil etse bile, tüm kursiyerleri seyrederek vakit doldurmak sadece zaman kaybı olacaktır. Oysa bu eğitimde en önemli yöntem; eğitmenle birlikte birebir çalışmak, tüm teknik cihazları kullanmak, stüdyo gibi ortamlarda defalarca pratik yapmak ve kendinizi defalarca seyrederek eğitmen eşliğinde hatalarınızı görmektir. Kurs eğitimlerinde ise böyle bir zaman yoktur.

4) Çok sayıda eğitmenle çalışmak

 Farklı ve tanınmış eğitmenleri görmek kursiyerlere her zaman cazip gelmiştir. Hatta zaman zaman sınıflara kurs süresince 10 larca farklı eğitmen girebilmektedir. Ancak bu husus şimdi anlatacağımız dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

(Bu konu başka kursları bitirdiği halde stüdyomuza gelerek yeniden uygulamalı çalışma yapmak isteyen çok sayıda kursiyerlerin anlattıkları ile düzenlenmiştir.)

Kurslarda görev yapan spiker veya sunucular; işlerinde çok iyi olan, gerçekten başarılı ve saygı duyaduğumuz kişlerdir.  Bu kişiler hem esas işlerini hem de kurstaki verilen eğitmenlik görevini ellerinden geldiğince iyi yapmaya çalışırlar. Ancak bazı durumlarda onların da yapacağı birşey kalmamaktadır.

Haftada 1-2 gün gidilen bir eğitim programının sadece 5-6  tane farklı eğitmeni olsa bile bakın nasıl bir sonuç doğar?

Haftada bir veya iki gün eğitim verilen bir sınıfta her bir eğitmen sırası ile derse girdiğinde, kursiyerler ayni eğitmeni  sınıfta tekrar haftalar sonra görebilir. Zaten sınıfta bir kursiyere düşen kişsel zaman 10-15 dakika olduğu düşünüldüğünde, eğitmenin kişiyi tanıyabilmesi sadece yüzeysel olacaktır.  Çünkü ayni eğitmenin başka ilgilenmesi gereken sınıflar, kursiyerler ve kendi işi vardır. Ayni kursiyeri haftalar sonra tekrar gördüğünde anımsayabilmesi, durumu hakkında fikir sahibi olabilmesi oldukça güçtür. Eğitmenin de yapabileceği bir şey yoktur.

5) Kalabalık Sınıflarda Farkedilemezsiniz:

Spikerlik Kursları genelde Hafta-içi, Hafta-sonu grupları olmak üzere bir ay içinde pek çok farklı sınıf açar. Kurslarda eğitim görenlerin sayısı ayda toplam 100 – 150 kişi civarındadır. Bu işi yapmak isteyen önceki dönemlerden kalan çok sayıda aday olduğu da hesaplandığında başarılı bir aday bile olsanız o yoğunlukta farkedilebilmeniz ve akılda kalabilmeniz çok güç olacaktır.  Buna bir de her ay eklenen  yeni kursiyerleri de kattığınızda, arada unutulur ve gerekli ilgiyi doğal olarak göremediğinizi fark edersiniz. Kalabalık kurslarda bu durum çok doğal ve  ellerinde olmayan bir konudur.

İnstagram resimleri için tıklayabilirsiniz

Medya Koçluğu Sisteminde Süreç Nasıldır ve Ne yapılır?

“Medya Koçluğu Prodüksiyon Stüdyosu” Bir Kurs Değildir.

Medya Koçu Hakan Öztürk ;  “Medya’nın tüm dallarında (Spikerlik , Sunuculuk, Seslendirme, Muhabirlik, Radyoculuk) kendisini geliştirmek isteyenlere, bu konularda onlar ile bire bir ilgilenerek önce onları yetiştirip sonra da kişilerin seviyesine göre, yayın kuruluşlarına girebilmeleri konusunda, haber müdürü, program müdürü, genel yayın yönetmeni gibi üst düzey yayın kuruluşu yetkililerinin güncel kurumsal iletişim bilgilerini, çekilen yayın kuruluşlarının istediği güncel “demo”ların ve hazırlanan dosyanızın onlara ne şekilde ulaştırılabileceği konusunda danışmanlık yapar.

Yayın kuruluşlarının  kabul edebileceği nitelikte güncel haber-program demoları hazırlatır.

Hakan Öztürk imkanların en üst seviyeye çıkması için herkesle tek tek ilgilenir.

Hakan Öztürk; Türkiye’nin ilk ve tek medya koçu olarak. Medya Koçluğu prodüksiyon Stüdyosunu kurdu. Bu kuruluş Kadiköy de faaliyet gösteriyor.

Sistem Nasıl İşliyor Kursiyerler Ne yapmalı?

*Önce Randevu Oluşturmalı

Hakan Öztürk ile görüşmek isteyenler öncelikle Hakan Öztürk’ü bizzat aramalı ve kendisi ile bir randevu oluşturmalı. Randevu günü  Kadıköy’deki Medya Koçluğu Prodüksiyon Stüdyosunda görüşmeye gidip ne yapmak istediğini tam olarak anlatmalıdır.

(Hakan Öztürk’e normal stüdyonun numarasında ulaşabileceğiniz gibi  cep numarasından da bizzat ulaşabilirsiniz. Müsait olmadığı durumlarda her iki telefonu da asistanı açacak ve size tekrar dönüş sağlanacaktır.)

*İlk görüşme ve İsteginiz doğrultusunda stüdyoda değerlendirme:

Hakan Öztürk ile görüşmeye gittiğinizde medya konusunda ne yapmak istediğinizi anlatmalısınız. Eğer daha önceden eğitim aldıysanız veya almadıysanız net bir biçimde ifade etmelisiniz. görüşmeden sonra stüdyoda cihazlı veya cihazsız birtakım değerlendirmelerden sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiği size ifade edilecek ve gerekirse çalışma planlamalarınız yapılacaktır.

*Kabiliyet çerçevesinde yönlendirme

Bazı durumlarda Kursiyer kendi kabiliyetini bilmeyebilir. Örneğin hem bilgisi hem konuşma tarzı “Spor Spikerliği”ne daha yatkın bir kişinin “Gündem Haber Spikerliği” için uğraşması onu daha geç bir başarı yakalamasına neden olabilir.

Medya Koçu, ilk görüşme sırasında veya çalışmalar devam ederken, kursiyerin daha başarılı olabileceğini farkettiği başka alana yönlendirmek isteyebilir. Bunu kursiyere ifade eder ve eğer o da kabul ederse çalışma planları yeniden o konuya göre düzenlenir.

Örneğin, spikerlik için gelmiş bir kursiyerin bu konuya yatkınlığı yoksa, sunuculuğa, muhabirliğe, vs. yönlenlendirmek için  tekliflerde bulunabilir.

Ama mutlaka istediği  konuda eğitim almak isteyen bir kursiyeri zorlamaz ve onun istediği konuda başarıya ulaşması için tüm çabayı gösterir. Eğitim süresinde şeffaflık asla elden bırakılmaz. Kursiyer başarısını veya zayıf olduğu yönleri açık bir şekilde görür. Medya koçu ile birlikte hareket eder.

*Çalışmaların Süresi ve Zamanlama:

Medya Koçu ile yapılacak çalışmalarda ise bir kişiye düşen zaman her seansta  2 saat civarıdır.. Bireysel eğitim alan kursiyer bu zamanı ilk dakikasından sonuna kadar sadece stüdyo ortamında cihazlarla başında mutlaka eğitmen eşliğinde 10 larca kez çekimler yapılarak işleyecektir.  Haftada en az 2 gün ayni şekilde çalışmalara katılacak kursiyer, durumuna göre ortalama 3 ay kadar bir eğitim almaktadır.

Ayrıca bu çalışmalarda en önemli avantaj kursiyerin isteği yönünde çalışmasıdır.

Halbuki grup eğitmilerinde o günün müfredat konusu ne ise her kursiyer ayni eğitimi birlikte almak zorunda kalmaktadır.

Bir kursta o dersin konusu kursiyerin istediği eğitim konusunun dışında olsa bile, o kişi dersi mecburen dinleyecek ve vakit kaybedecektir.

Stüdyomuzdaki bireysel çalışmalarda ise tamamen adayın istediği yönde çalışılacağı için hedefe çok hızlı ulaşılacaktır.

Ücretlendirme:

 Bakıldığında bu çalışma sistemin, bir kurs programına göre çok daha yoğun, süre olarak çok daha fazla, eğitimin kalitesi ile birlikte bir nevi özel ders olduğu düşünülmelidir. Bir kursa kıyasla katlarca daha fazla ücret ödeyeceklerini sanan adaylar fiyatların uygunluğu karşısında şakınlıklarını gizleyememektedirler.

Medya Koçu Hakan Öztürk, bu işe gönül vermiş her kesin bu çalışmadan faydalanabilmesi için büyük bir özveri ile fiyatları düşük tutmaktadır. Bu paketin ortalama fiyatı neredeyse kursların fiyat aralığında demek çok da yalnış olmaz.. (kişinin durmuna ve süreye  göre ufak değişiklikler olabilir)

Ancak detaylar için telefonla görüşülmesi  gerekir.

Hakan Öztürk Medyada Kimdir? yazarak google arama motorunda inceleme yapmanız size iyi bir fikir verebilir.

Yukarıdaki kırmızı kısmı tarayarak mausunuzun sağ tuşu ile googledan kolayca arama yapabilirsiniz.

Size Fikir Verebilecek Birkaç Link :

Hürriyet Gazetesi Hakan Öztürk Haberi

Hürriyet Gazetesi Spiker Fabrikatörü Hakan Öztürk

Türkiye’nin En İyi Spikerlik Kursları Hakan Öztürk

Ev Hanımları Dergisi Hakan Öztürk Kimdir?

GünHaber Spiker Olmak İçin Ne Yapmalı Hakan Öztürk 

Kırmızı Türk Yazısı Hakan Öztürk

Hakan Öztürk ‘ün Son Gündem Gazetesi Yazısı

Habertürk Artık Herkes Spiker Olamayacak !

Ekşi Sözlük Hakan Öztürk Hakkında

Ekşi Sözlük Medya Koçu Hakan Öztürk

Medya faresi Hakan Öztürk Spiker Adaylarına Canlı yayın

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir