Spikerlik

 
Spikerlik ya da Sunuculuk mesleğinin de her meslek grubunda olduğu gibi kendi içinde zorlukları vardır. Fakat bu işe gönül vermiş kişilerin oldukça sabırlı ve istikrarlı davranmaları gerekir. Zira spikerlik eğitimi, spikerlik ve sonrasındaki başarı süreci bir bütündür. 
Bu sürecin herhangi bir kısmında eksiklik olması, bütünü etkileyecektir.
Bunu biraz açmak gerekirse, spikerlik eğitimi ve sonrasında spikerliğin kendi içsel disiplini bir bütündür. Çok iyi bir eğitim almış olabilir ve şansınız yaver gitmişse kısa bir sürede ekrana çıkmış olabilirsiniz, fakat bu gelişim ve eğitim sürecinin bittiğini düşünüyor ve öğrendiklerinizin üzerine birşey katmıyor,  ilerlemeyi hedef edinmiyorsanız aldığınız eğitim sizi bir yere kadar başarıya taşır, sonrası sizin çabanıza özverinize ve gelişiminize kalmıştır.
Bu durumun tam tersi de sözkonusudur, öyle ya da böyle yetersiz bir eğitimden sonra bir yere girip spikerlik yapmaya başladığınızda, tabiri caizse fırsat kapınızı çaldığında , almış olduğunuz yetersiz ve donanımsız pratiksiz eğitim yüzünden özgüven eksikliği yaşamanız ve yapmanız gerekenler konusunda hataya düşmeniz ve performansınızı düşürmeniz muhtemeldir. Bu etken de başarıya ulaşmanızda sizi sekteye uğratacaktır. Eğer bir spiker adayı seslendirme yapmayı, prompter interkom gibi teknik cihazları kullanmayı, perfore DSF seslendirmeyi, nefes kontrolü heyecan kontrolü gibi teknikleri bilmiyor ve bunlardan uzak bir eğitim süreci yaşıyorsa gerçek yayın hayatında ciddi sorunlar yaşayacaktır.
 
Medya sektörüne 20 yılı aşkın süredir sayısız spiker ve sunucu yetiştiren Hakan Öztürk, bu konu spiker adaylarına açmış olduğu Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu'nda profesyonel stüdyo ortamında, bireysel  danışmanlık hizmeti vermektedir.
Ayrıntılı bilgi için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; www.medyakocu.com
0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir