Spikerlik ile ilgili aşağıdaki soruların cevapların başlıklarına tıklayarak sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Nasıl Güzel Konuşulur?
Etkili konuşma ve diksiyon güzel konuşmanın anahtarıdır. Büyük bir firmada yönetici de olsanız, öğretmen veya politikacı da olsanız iyi bir üslup diğer meslektaşlarınızdan ayrılmada en etkili yöntemdir. Çünkü etkili konuşma insan ilişkilerinde öne çıkmanızı sağlayacak en önemli etkendir.

Spiker Olmak İçin Hangi Üniversite?
Spikerlik mesleği günümüzde medya sektöründe en çok talep olan mesleklerden biridir. Ne yazık ki ülkemiz üniversitelerinde henüz spikerlik mesleğine yönelik bir eğitim programı bulunmamaktadır.

Neden Medya Koçuna Danışmalıyım?
Spiker veya sunucu olabilmek için alınan eğitim her zaman yeterli değildir. Spikerlik ve sunuculuk özel sektörde yer alan mesleklerdir. İşin inceliklerini bilerek ustalaşmak ve deneyim iş ararken gereklidir. Yeterli deneyim işe yeni başlayacak bir spiker adayı için en korkulan özelliklerden bir tanesidir. Ancak spikerlik konusunda uzman desteği ile bu deneyim kısa sürede edinilebilmekte iş arama ve işe yerleşme sürecinde oldukça etkili olabilmektedir.

Medya Koçu Seviyenizi Nasıl Belirler?
Spiker olmaya karar verdiniz, gerekli eğitimi aldınız ve işe başvurmaya başladınız. Birden yetersiz olduğunuz korkusuna kapıldınız. İşte bu kararsızlığınızda size yol gösterecek kişi Hakan Öztürk yeterliliğinizi ölçmek ve eksiklerinizi tespit edip hedefe nokta atışı yapmanızı sağlayacak danışmanlığı size vermeden önce yolun neresinde olduğunuzu ölçecek ücretsiz bir uygulama geliştirmiştir.

Spikerlik Kursunda Ne Öğretilir?
Spikerlik eğitimi söz konusu olduğunda bir spikerin yetişmesi için gerekli tüm eğitimlerin verilmesi ve yeterli pratiğin yapılması gerekir.

Spikerlikte Sertifika Şart mı?
Spiker ya da sunucu olmak isteyen adaylar iyi bir eğitim almalı ve başarılı olmak için bolca pratik yapmalıdır.

Spikerlikte Üniversite mezunu olma şartı aranır mı?
Spiker ya da sunucu olmak için başvuru yapan adaylarda üniversite şartı aranmaz, ama bu işi layıkıyla yerine getirebilmesi için elbette ki belli bir eğitimden geçmiş olmalı.

Spor Spikerliği Zor mu?
Spor spikeri olmayı düşünen bir aday hemen her konuda konuşabilecek bir yapıya sahip olması gerekir. Spor spikerliğinde önemli olan esaslardan biri de kişinin sürekli kendini yenileyebilir geliştirebilir olması kısacası üretken olmasıdır.

Spiker Nasıl Konuşmalı?
İyi bir spiker ya da sunucu aynı zamanda iyi bir konuşmacıdır. Bir spikerin kullandığı dile hakim olması, izleyici karşısında güven vermesini sağlar.

Spiker ya da Sunucu yayına nasıl hazırlanır?
Spiker haberin zaten içinde olduğundan akışta neler olduğunu bilir. Fakat yayın öncesi haberleri gözden geçirir vurgu tonlama yapacağı yerleri belirler çizer, okunuşunu bilmediği sözcükler varsa doğrusunu öğrenir.

İnterkom cihazı nedir?
İnterkom, yayın esnasında spiker ya da sunucunun reji veya yayın yönetmeniyle olan bağlantısını sağlar. Peki bu bağlantı ne işe yarar?

Prompter Nedir?
Prompter, yayın sırasında kamera karşısında haber ya da sözkonusu konuşmanın akışını sağlar. Ulusal olarak nitelediğimiz bir çok kanalda mevcut olmakla birlikte prompter kullanmayan kanallar da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir