Spikerlik ve sunuculuk mesleklerinde uzmanlaşmak istiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz..

İyi bir spiker olmak için iyi bir diksiyona, özgüvene ve gündeme hakim olma kabiliyetine sahip olmak gerekiyor. Bu maddeler geliştirilebilen ve profesyonel eğitim ile iyi dereceye getirilebilecek hususlardır.

Radyo ve televizyon dünyası görünenin aksine meşakkatli süreçlere sahiptir. Kamera-mikrofon karşısında haber sunumu yapılana kadar, haber bir çok  sürece tabii tutulur. Haberin veya gündemin yakalanması, izleyiciye hazır hale getirilmesi, medya ögeleriyle zenginleştirilmesi ve yayına hazırlanması çoğu zaman zorlayıcı periyotlardır.

Ekran karşısında bir kaç dakika içerisinde sunulan bir haberin mutfağına girdiğinizde bu süreçlerin ne denli profesyonellik gerektirdiğini çok daha iyi anlıyoruz.

Özellikle canlı yayınlar çoğu zaman zor koşullarda gerçekleşir. Çünkü o an, canlı olarak yayınlanırsınız ve olacak en ufak hata herkes tarafından görülür. Bu sebeple konuşmanızdan tutun da, hareketlerinize kadar her şeyi kontrol altında tutmalısınız. Bu yetkinliği kazanmak için alıştırmalar yapmalı, deneyimli ustaların ipuçlarına kulak asmalı ve profesyonel koçlarla çalışmalısınız.

Maalesef toplu eğitim verilen kurslarda kişi başına düşen zaman aralığı çok düşük kalıyor ve profesyonel eğitim adı altında sadece gözlemleyebildikleriniz kadar eğitim almış oluyorsunuz.

Hakan Öztürk, bu sorunu ortadan kaldırmak için Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçluğu Stüdyosunu kurdu. Bire bir eğitim alma şansı, nitelik ölçümü ile zayıf noktaları belirleyerek kişiye özel eğitim programı çıkartmak ve demo kayıtlar yapma şansını sunan Medya Koçu, İstanbul’da bulunmasına rağmen çevre illerden de talep alan bir stüdyodur.

Profesyonel spikerlik için eğitim almış bazı arkadaşlarımızın Hakan Öztürk hakkında yaptıkları değerlendirmeleri “Hakan Öztürk için Ne Dediler?” sayfamızdan izleyebilirsiniz.

İyi bir spikerin – sunucunun en önemli özelliklerinden birisi de diksiyondur. Diksiyon konusunda profesyonel bir eğitim almak ve alıştırma yapmak için gerekli materyallere ve uygun bir eğitim alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Eksikleri belirlemek için profesyonel gözlem yeteneğine sahip hocalarla çalışmak ve bu eksiklikleri nitelikli profesyonelliğe dönüştürmek için spiker eğitmeni Hakan Öztürk’ü tercih edebilirsiniz.

Hemen iletişime geçmek için telefon numaramız: 0505 716 23 88

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir