Spikerlik, Sunuculuk gibi mesleği konuşmak olanların dikkatine:

Konuşmamız sırasında özellikle taklit yaparken sesimizi son derece dikkatli kullanmak gerekir.

Gırtlağımızı zorlayarak konuştuğumuzda ses tellerimiz olumsuz etkilenebilir.   Ayrıca tempolu yürüme, koşma gibi efor sarf ederken,  otururken veya yatar konumda  konuşma yapmak sesimizin düzgün kullanımına engel olabilir.

Nefesimizi doğru alıp vermek de önemlidir.  Nefes oluşumunda  göğüs ve sırt kasları ile karın kaslarının da önemi büyüktür.  Aşırı yorucu ve ruhsal gerginliğe neden olacak yoğun çalışma temposu da sesi etkiler.

Gürültülü ortamlarda konuşmaya mecbur kalmak, yani bağırarak konuşmak da sesi bozabilir.   Sigara dumanının veya kirli havanın yoğun olduğu ortamlarda çalışmak uzun süre oturmak, faktörlerin başında gelir.

Mikrofon, kamera veya sahne korkusu karşısında duyulan stres ve heyecan sesin bozulmasına sebep olabilir.

Alkol kullanımı solunum yollarında mukoza dediğimiz tabakalarda ve damarların çeşitli değişikliklerine yol açabilir, Ayrıca beyni doğrudan etkileyeceği için konuşma kalitesini bozar.

Tükürük ve boğaz salgıların artmasına ve kurulmasına sebep olabilecek gıda maddeleri konuşmayı bozacaktır.  Özellikle konuşma öncesi fazla miktarda alınacak özellikle baharatlı yiyecekler soğan, sarımsak ve konuşmanın hemen öncesinde kuruyemiş çikolata dondurma süt kahve gibi üst solunum yollarında tahrişe sebep olabilecek besin maddelerinin tüketimi konuşmada olumsuz etkilere neden olabilir.

Uyuşturucu madde kullanımı üst solunum yollarında tahrişe damar sistemindeki bozukluklara sebep olabilir. algılama giderek azalacağı için ses kontrolü ortadan kalkabilir.

Bazı ilaçların kullanımı ses telleri üzerinde etki yapabilir.

Su tüketiminin az olması vücudun ihtiyacı olan su miktarını yeteri kadar karşılanamaması metabolizmada değişiklikler meydana getirebilir, ağız kurur bu da sesi etkileyebilir.

Uykusuzluk ve yorgunluk da ses sağlığı üzerinde etkili olabilir.

Havanın nem oranının normalden çok düşük veya çok yüksek olması da bir faktördür.

Yaşın ilerlemesi ortaya ses değişimi çıkmasına neden olur damarlarda kemiklerde kaslarda kıkırdak dokularda değişiklikler meydana gelir ses kalitesi düşer.

 

    Kaynak:  Dr. A. Sarıkayalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir