spikerlik kursuHuw Edwards, Bafta ödüllü bir BBC News sunucusudur. BBC’ye 1984’te  haber stajyeri olarak katıldı. Uzun süre siyasi muhabirlik yaptıktan sonra 1994’te BBC One’da Six O’clock News programını sunmaya başladı.

Son 10 yıldır BBC’de, News on Ten BBC One serisini sunmaktadır.

İşte Huw Edwards’ın spikerlik ve sunuculuk hakkında 10 altın değerinde önerisi..

 

1. İş tecrübesi edin

Gazetecilikle erken yaşlardan itibaren ilgilenmeye başladım. Okul gazetesinde editörlük yaptım ve yerel radyoda asistanlık yaptım. Üniversiteden sonra BBC News Stajyeri olmak için başvuruda bulundum ve kendimi heyecan verici bir ortamda buldum. Ve bu muhteşem kurumun içinde büyük işler yapmak için çabalamaya başladım.

Bugünlerde gazeteciliğe oldukça güçlü bir yönelim var. Bence küçük ya da büyük bir medya kuruluşunda edineceğiniz iş tecrübesi, yapmak istediğiniz iş konusunda ciddi olduğunuzu kanıtlamaya yardımcı olacaktır. İyi bir üniversitede iyi derece ile mezuniyet ve yayın gazeteciliğinde yüksek lisans diplomasına eş değer bir eylemde bulunun, hemen deneyim kazanmak için staj başvurularında bulunun.

Spikerler işe alınırken neye dikkat edilir? Sunuculuk stajı başvurusu yapmadan önce mutlaka okuyun.

2. Önce muhabir ol ve çok acele etme.

Haber sunucusu olmak benim için hiçbir zaman bir hırs olmadı. 16 yıl boyunca muhabirlik yaptım ve bir gün çalıştığım medya kuruluşuna bir sunum teklif ettim. Tam 16 yıl sonra bu işi gerçekten yapabileceğime inandım ve adım attım. Sunuculuk yapmak isteyen herkese en güçlü tavsiyem, bir stüdyoda oturmaları ve profesyonel spikerlerin haberleri sunmaya başlamadan önce yaptıkları ön hazırlıkları gözlemlemeleridir. Hatta bununla yetinmeyin ve bu ön hazırlık aşamasında aktif rol oynayarak pratik deneyim kazanmaya başlayın.

Gerçekten bu gözlemi yapmaya başlayanlar ilk başlarda her şeyin çok kolay olduğunu düşünecektir. İşin tuhafı bu süreçler profesyoneller tarafından gerçekten çok basitmiş gibi işlenir. Çünkü deneyim, en zor olan işleri bir rutin dahilinde yapmanın en büyük gereğidir.

Deneyimsiz bir şekilde sunuculuk yapma fırsatı verilen bir kişi ne yazık ki dezavantajlı duruma düşecektir. İnsanlar spikerlik konusunda çok aceleci davranıyor ve başarısız olduklarında yolun sonuna geldiklerini hissediyorlar. Bu iş için zaman harcamanız ve deneyim kazanmanız atlamamanız gereken en büyük adım.

spikerlik kursu
Editör Mark Popescu ve Presenter Huw Edwards, 2003’teki haber odasında, yayın öncesi çalışmaktadır.

3. Gazeteciliğe odaklanmak

Eğer BBC News Channel’da spikerseniz o zaman aynı zamanda sunum yapan bir gazetecisi oluveriyorsunuz. Çünkü stüdyoya girmeden önce çok fazla yazım ve editöryal etkinlikte bulunmak durumundasınız.

Hazırladığınız haberi afili bir şekilde sunabilmeniz gerekiyor, bu konuda hemfikiriz. Fakat hazırlık aşaması, afili bir sunum kadar önem arz ediyor. Bir akşam haberleri kuşağının 30 dakika sürdüğünü gözlemliyoruz. Saat 20.00’de başlayan bir haber kuşağına haberlerin 19.00’da düştüğünü düşünüyor olabilirsiniz. Ne yazık ki bu iş o kadar basit değil.

İşleyen biri olmak zorundasınız. Hiç utanmadan açıkça söyleyebilirim ki siz kamera karşısında bir performans sanatçısısınız. Sadece eğlenceli bir talk show sunmak yerine milyonlarca insana gündemi anlatıyorsunuz. Fakat bu performans sanatının zorlu bir perde arkası var. İşte siz, tam olarak o süreçte gazeteci kimliğinizi konuşturmalısınız.

4. Çalışın ve kimsenin vazgeçilmez olmadığını unutmayın.

İşkolik kelimesini pek sevmiyorum. Ama çok çalışıyorum, ve işimi dürüstçe yapıyorum. Bulunduğum konumun inanılmaz derecede ayrıcalıklı bir pozisyon olduğunu hissediyorum ve asla ama asla bunu aklımdan çıkarmıyorum. Bulunduğum yerin bir anlaşmanın parçası olduğunu biliyorum. Eğer en iyisi olamazsan, en iyilerinin hak ettiği yerde tutunamazsın.

Çaba harcamadığınız sürece sonuç alamayacağınızı söyleyebilirim. Efor sarf ederseniz, bir aşamada ödüllendirileceğinizi düşünüyorum. Bazen bu uzun bekleyiş sinir bozucu olabilir.

Zorlu ve ekstra yol gitmek için büyük çaba sarf eden insanlar kariyerlerinin herhangi bir aşamasında öne çıkıyor. Benim gibi ellili yaşlarda olabilirler, ya da yirmili yaşlarında olabilirler. Kendinize kimsenin vazgeçilmez olmadığını hatırlatmanız, kilit adam olabilmek için çabalamanızı sağlar.

5. İzleyicinin aklına saygı göster.

Bir spikeri izlerken, cinsiyetine bakılmaksızın, görünüşün farkında olmadıklarını söyleyenler yalan söylemektedir. Ve şunu söylemeliyim ki, elbette kadın meslektaşlar bu durumdan etkileniyor. Ama erkek meslektaşları da etkileniyor. Çünkü görünüş gerçekten çok önemli. Bu günlerde, 60 inçlik HD bir plazma ekranda saklanma yeriniz yok!

Nasıl göründüğünüz önemli bir şeydir, bu işinize, kendinize ve en önemlisi seyirciye olan saygınızın bir göstergesidir. İşinizle alay etmediğinizi, karşınızda hitap ettiğiniz kişilerin yargılarını pozitif etkilemeniz gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. En önemli göstergelerden birisi olmasının sebebi, ilk izlenimde görünüşünüzün en büyük paydaya sahip olmasıdır.

6. Yaşınız hakkında endişelenmeyin

Son yıllarda yaş, çok daha etken bir problem haline gelmeye başladı. Gerçek şu ki BBC bu konuda diğer işverenlerden çok daha fazla bu durumun farkında. Oysaki yaştan öte daha büyük bir problemimiz var. Kadın ve erkek spikerlerin sayısının dengeli olmasını istiyorum. Yaşları ve deneyimleri ne olursa olsun, kadınları veya erkekleri daha çok öne çıkarmak ürün satmak gibi. Bizler profesyonel olmak için çabalamalıyız, bir satış metası olmak için değil.

7. Bir çok şeyle ilgilen ama rahatlamayı ve dinlenmeyi unutma

Günümüz dünyasında tamamen izole bir dinlenme alanı yaratmak neredeyse imkansız. Gerçi tamamen izole olduğumuzda sorumluluklarımızı görmezden gelecek kadar boş vermemiz de imkansız bir hal alıyor. Yapılacakları düşünmekten, dinlenirken bile beynimizi yormaya devam ediyoruz.

Belki tamamen izole olmak değil ama kendimize zaman yaratma konusunda şans tanımak zorundayız. Müzik dinlemekten zevk almadığınız sürece milyon dolarlarınızın olması pek de bir şey ifade etmeyecektir. İşiniz hayatınızın bir parçası, tüm hayatınızı buna endeksleyemezsiniz. Çünkü işlerimiz ve profesyonel alandaki çalışmalarımız bu hayatı sürdürebilmemiz için varlar. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin ve kitapları-müzikleri unutmayın.

8. Rahatlamak için bir yol bulun – boks gibi!

Gece saat 11.30’da eve gitmeye, yatmaya ve uyumaya zorlanıyorum. Fakat insanın yaşamaktan zevk alması için, hele de bir gazeteci için adrenalin olmazsa olmaz bir salgıdır. Adrenalin salgılamak, hayattan zevk almak ve enerjik olmak için dört yıldır boks yapıyorum.

Haftada iki veya üç kere boks yapmak için vakit yaratıyorum. Bu oldukça iyi bir stres gidericisi. Aynı zamanda bir fitness sporu ve görüldüğü kadar agresif bir spor dalı değil. Başımdan kötü bir şey geçtiğinde toparlanmak için çok iyi bir yöntem. Kendinizi yaşamaya ve azmetmeye itecek bu tür aktiviteler bulmanızı öneririm. Durağan bir yaşam bir zaman sonra sıkıcı gelecek.

9. Sinirlerinizi kontrol edin

Hiç kimseden sadece sakin olmasını bekleyemeyiz. Böyle bir rutin içine girmeyi planlıyorsanız ve gazeteciliğin ne olduğunun farkındaysanız sinirlerinizi kontrol etmek zorundasınız.

Spikerler büyük bir tempo ile ön hazırlıklarını yaparlar. Onları profesyonel yapan ise “netice” dışında bir şey beklemeyen seyircilere salt neticeyi -yani çalışma sonunda çıkan haberi,sunumu- iletmek ve ekran karşısında yorucu periyottan kimseye bahsetmemektir.

Bunu iyi bir şekilde yapabilmenin bir sırrı yok. Profesyonel bir spiker, tüm süreçleri gerçekleştirdikten sonra, haberin duygu durumuna bağlı kalarak sunumu yapan ve dışarıdan bir duyguya mahal vermeyen kişidir. Tamamen zaman içerisinde bu deneyime sahip olursunuz.

10. Kendinize ve yeteneklerinize güvenin

Söylemem gereken en önemli şey yeteneklerinize güvenmeniz gerektiği. Kariyerlerinin erken bir aşamasında tanıştığım bir çok insan, ne yapabilecekleri konusunda yeterince emin olmadıkları gerçeği ile gelişememektedir. Her şeyden önce kendinizden emin olun. Başarısızlıkları deneyim olarak görün ve pes etmeyin.

Kariyerinizin başlarında odaklandığınız konu hakkında yeterince bilgiye sahip olamayabilirsiniz. Dolayısıyla, insanların kararlarına güvenin, saygı duyduğunuz insanlardan tavsiyeler isteyin bu çok önemli bir adımdır. Ama en önemlisi ilerlemek için önce kendinize güvenin!

 

Kaynak: bbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir