Telefon No

Medya Koçu Hakan Öztürk

Spikerlik - Sunuculuk ve Diksiyon İlişkisi

Spikerlik - Sunuculuk ve Diksiyon İlişkisi
Spikerlik - Sunuculuk ve Diksiyon İlişkisi

Güzel ve Etkili Konuşmada diksiyon, yani seslerin doğru çıkarılması son derece önemlidir. Fonetik bilgisi, seslerin çıkarılışını ele alır. Diksiyon ise; daha geniş bir kapsamda, ses organlarının doğru sesleri çıkarabilecek şekilde eğitilmeleri üzerinde durur. Bu yönüyle diksiyon önemli ölçüde fonetiğe dayanır.

Spikerlik ve Sunuculuk Mesleklerinde "İstanbul Ağzı" esas alınır. Seslerin gerektiği gibi çıkarılabilmesi için ses aletlerinin, gırtlaktan itibaren dil, dudaklar, çene ve buruna kadar tüm ses aletlerinin eğitilmesi gerekir. 

Diksiyon, sesin güzel çıkmasını ve sözlerin doğru seslendirilmesini amaçlar. Diksiyon, bu yönüyle ses ve söz üzerinde odaklanmıştır. Sözün içeriğinin kodlanması, yani "Etkili İletişim" diksiyon dışında kalan bir konudur.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek Bireysel Medya Koçluğu yapmaktadır. Kadıköy'de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu'nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

Tüm Makaleler İçin Tıklayınız

Öğrenci Deneme Televizyonu

spikerlik-video.jpg

spikerlik kursu yorumları

Medya Koçu Hakan Öztürk hakkındaki yorumlarınız paylaşabilirsiniz. Görüşlerinizi buraya tıklayarak, form aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Sanal Prompter

Kursiyerlerimiz için hazırladığımız sanal prompter uygulaması ile evinizde de etüd yapma imkanı bulabilirsiniz.

Spikerlik SSS

Spikerlik, sunuculuk, oyunculuk ve kursumuzla ilgili sıkça sorulan sorulara bu bölümden ulaşabilirsiniz.