Telefon No

Medya Koçu Hakan Öztürk

Spikerlik kurslarında ki eğitimin dezavantajı nedir?

Spikerlik kurslarında ki eğitimin dezavantajı nedir?

Bazı eğitimleri grup halinde, bazı eğitimleri ise bireysel olarak almanın farklı farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak bazı eğitimler vardır ki bu tercih çok iyi yapılmalıdır. Örneğin bir direksiyon eğitimi grup halinde verildiği taktirde yeterli verimi sağlayamazsa ve herkesin o aracın direksiyonuna tek tek oturup pratik yapması çok önemli ve zaruri ise, aynı şekilde spikerlik gibi kişiden kişiye farklılık gösterecek bir eğitimde de bireysel çalışmalar yapmak çok önemlidir.

Bir başka örnek verecek olursak bir spikerlik kurşuna kayıt yaptırdığınızı farzedelim. Ve o sınıfta yaklaşık 20 kişi olduğunu düşünelim birinci dezavantaj farklı farklı beklentide olan onlarca insanın bir arada olmasıdır. Yani radyo eğitimi almak isteyen, spiker olmak isteyen, sunucu olmak isteyen, muhabir olmak isteyen, hâtta ve hâtta spor spikeri veya at yarışı anlatmak isteyen kişilerle aynı sınıfta buluşacaksınız. Bu durumda ortak verilecek bir eğitimden kimse tam manada faydalanamayacaktır.

İkinci dezavantaj ise grup eğitimlerinde seviye farkıdır. Buna bir örnek verecek olursak aynı sınıfta diksiyonu çok iyi olan bir kişi ile gerçekten bu işi yapamayacak derecede çok kötü diksiyona sahip kişiler bir araya gelebilir. Veya Basın Yayın Yüksek Okulu okumuş bir öğrenciyle henüz liseyi yeni bitirmiş bir başka kişi de aynı sınıfta olabilir. Bunlardan öte yabancı lisan bilen, bilmeyen,  heyecan kontrolsüzlüğü olan, konuşmasında farklılıklar olan,  aynı bilgi birikimine sahip olmayan pek çok insanın aynı sınıfta toplanması gayet olasıdır. Bu durumda da eğitim ortalama biçimde verilemez. Verildiği taktirde de pek çok insan yararlanamaz.

Üçüncü ve en önemli dezavantaj ise "zaman"dır. 4 saatlik bir spikerlik eğitiminde kişi başına düşen zaman öğrencilerin sayısı ile ters orantılıdır. 20 kişilik bir sınıfta kişi başına 10-12 dakikalık bir zaman düşebilmektedir. Geri kalan zaman ise diğer öğrencilerin hakkıdır. Siz sadece onları seyretmek zorunda kalırsınız.

İşte bu ve bunlar gibi pek çok dezavantaj sizin iyi yetişememenize neden olacaktır ki bu malesef pek çok spikerlik kursu'nun genel dezavantajıdır. Spikerlik Kursu ne kadar iyi olursa olsun bu dezavantajdan ve sistemin bu yanlışlığından tüm spiker adayları olumsuz şekilde nasibini almaktadır.

Tüm bu örneklerden yola çıktığımızda spikerlik kursları yerine,  bu konuda alınacak bireysel bir eğitim, kesinlikle daha faydalı ve hedefinize ulaşma yolunda daha akılcı bir yöntemdir.

Bu konuda Türkiyede bir ilk olan Medya Koçu Hakan Öztürk ile mutlaka görüşerek onun kişiye özel eğitimleri hakkında bilgi sahibi olmanız sizi hedefe götüren en önemli adım olacaktır.

www.medyakocu.com

 

Tüm Makaleler İçin Tıklayınız

Öğrenci Deneme Televizyonu

spikerlik-video.jpg

spikerlik kursu yorumları

Medya Koçu Hakan Öztürk hakkındaki yorumlarınız paylaşabilirsiniz. Görüşlerinizi buraya tıklayarak, form aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Sanal Prompter

Kursiyerlerimiz için hazırladığımız sanal prompter uygulaması ile evinizde de etüd yapma imkanı bulabilirsiniz.

Spikerlik SSS

Spikerlik, sunuculuk, oyunculuk ve kursumuzla ilgili sıkça sorulan sorulara bu bölümden ulaşabilirsiniz.