Telefon No

Medya Koçu Hakan Öztürk

Spiker Nasıl Olunur?

Spiker Nasıl Olunur?

Üniversitelerde TV program yapımcılığı, radyo - televizyon gibi bölümler olsa da Türkiye'deki üniversitelerde spikerlik sunuculuk gibi herhangi bir bölüm yok.

Peki ekranlarda gördüğümüz spiker veya sunucular bu mesleğe nasıl başladılar?

Bu kişiler konunun okulu olmadığı için; ya gazeteci kökenli kişilerdir ya da bir spikerlik kursunu bitirmiş olduklarını görebiliriz.

Bir televizyon spikerinin; bilgili, gündemi takip eden, diksiyonu yeterli, ses tonu uygun ve konuyla alakalı ciddi bir eğitim almış olması tercih sebebidir.

Çünkü spiker kelimesinin sözlük anlamı "konuşmacı"dır. Yani dilini en iyi şekilde konuşan kişilerdir. Dinleyenler dili ve en güzel şekliyle televizyon şekli ile Televizyon veya radyo spikerlerinden duymak isterler. Dolayısıyla bu mesleği yapanlar öncelikle kendi dilini en güzel, en hatasız, en doyurucu şekilde aktarabilmelidir.  Güzel konuşma yapamayan bir kişi hiçbir zaman başarılı bir spiker de olamaz.

Eğitim almadan bu işi yapabilmek çok da kolay değildir Ayrıca belli bir süre staj da yapmak gerekecektir

Bu konuda eğitim veren pek çok kurs olmasına karşın, bu tip eğitimler her kursta alınamaz. Çünku bu eğitim üst segment çalışmalar gerektirir.  Yani gruplar halinde verilmesi hem zaman açısından yetersiz, hem de eğitim açısından gerekli dinamikler izlenemediğinden kesinlikle yeterli olmamaktadır.

Spikerlik sunuculuk eğitimleri kesinlikle birebir alınmalıdır. Çünkü eğitmen kişinin yeteneğini görecek, ona uygun bir program çıkartacak ve bizzat çalıştıracaktır.

Ayrıca bu eğitim kesinlikle teknik cihazlarla desteklenmesi gereken bir çalışmadır. Eğitmen ne kadar iyi olursa olsun teknik cihaz eksiği varsa spiker pratik yapamaz yeteri kadar kendini geliştiremez.

Bu konuda Türkiye'de ilk defa Medya koçu Hakan Öztürk, kişilere birebir eğitim vermek amacıyla özel bir spikerlik eğitimi stüdyosu geliştirdi.

Yaklaşık 30 senesini öğrenci yetiştirmeye adayan Hakan Öztürk yüzlerce spikerin de hocası...

Bu konuda eğitim almak isteyen spiker adaylarının herhangi bir kursa gitmeden önce mutlaka Medya koçu Hakan Öztürk'ü araştırmasında fayda var.

 

www.medyakocu.com

 

 

 

Tüm Makaleler İçin Tıklayınız

Öğrenci Deneme Televizyonu

spikerlik-video.jpg

spikerlik kursu yorumları

Medya Koçu Hakan Öztürk hakkındaki yorumlarınız paylaşabilirsiniz. Görüşlerinizi buraya tıklayarak, form aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Sanal Prompter

Kursiyerlerimiz için hazırladığımız sanal prompter uygulaması ile evinizde de etüd yapma imkanı bulabilirsiniz.

Spikerlik SSS

Spikerlik, sunuculuk, oyunculuk ve kursumuzla ilgili sıkça sorulan sorulara bu bölümden ulaşabilirsiniz.