Telefon No

Medya Koçu Hakan Öztürk

PROMTER NEDİR? PROMTER NASIL KULLANILIR?

PROMTER NEDİR? PROMTER NASIL KULLANILIR?
Prompter nasıl kullanılır diye bir soru geldiğinde öncelikle "Prompter Nedir?" sorusuna yanıt vermek belki de daha doğru olur.
 
Konuşmacıların veya habercilerin kullandığı prompterlar kameraya bagli olan prompterlar veya ayaklı cam prompterlar (teleprompter)  şeklinde ikiye ayrılır.
 
Özellikle sunucular, konuşmacılar, siyasetçiler kısacası ayakta kitle karşısinda sunum yapanlar veya topluluğa seslenenler ayakta sunum yapmalarını sağlayacak bir çubuk üzerine yerleştirilmiş yatay aynası  olan ayaklı prompterlerı tercih ederler çünkü bu cihazlar arkadan bakıldığında yazısı fark edilmeyecek şekilde bir camdan ibarettir ve konuşmacı hem camın içinden arka taraftaki seyirciyi görebilir hem de yazıyı istediği şekilde okuyabilir.
 
Seyirciler ise arkadan bakıldığında yazıyı görmeyeceği için konuşmacı ile yüz yüze gelecektir ve konuşmacının  camdan okuduğunu fark etmeyecektir.
 
Ayakta sunum yapanların veya konuşmacıların en çok tercih ettiği tip bu tip prompterlerdir. Kameranın üzerine takılan prompter ise genellikle stüdyoda kullanıma elverişlidir.
 
Bir haber spikeri veya sunucusu hangi kameraya bakarsa baksın o kameranın üzerine takılı olduğu ve birbileri ile senkronize çalısan prompterı yani yazıları görecektir ve gayet akıcı bir şekilde konuşuyormuş gibi okumasını sürdürecektir.
 
Seyirci ise kameraların önündeki prompterdan geçen yazıları görmeyeceği için, spikerin okuyormuş gibi değil de sanki konuşuyor veya anlatıyormuş gibi haber sunmasına şahit olacaktır.
 
Haber stüdyolarinda spiker veya sunucuların kullandığı en önemli yöntem budur.  Prompterlarin kullanımı iki şekilde olur. Bunlardan birincisi spikerin veya sunucunun elinde seyirciye farkettirmeden tuttuğu bir nevi mouse vardır.  Bununla istediği gibi prompter yönetebilir haberi İleri veya geri alabilir atlatabilir veya durdurabilir. Ayrıca reji'de de bu cihaz prompter operatörü tarafından yürütülebilir.  Ancak spiker veya sunucu yazıyı kendisi yürütmediği için prompter operatörüne çok güvenmesi gerekir ve biraz da olsa tedirginlik yaşayabilir.
 
Bu cihazın kullanımı oldukça basittir.
 
Yıllarını spiker, sunucu, haberci yetiştirmeye adamış olan Hakan Öztürk, Medya koçluğu stüdyosunda tüm teknik cihazları bulundurmaktadır.
 
Spikerlik sunuculuk konusunda birebir eğitim veren Hakan Öztürk bir spiker veya sunucu adayına her türlü teknik cihazı da tanıtabilmektedir. Bu konuda eğitim almak, bir kursa gitmek isteyen kim olursa olsun mutlaka, önce Hakan Öztürk'ten birebir danışmanlık almalı ve kararını ona göre vermelidir Medya koçluğu stüdyosu İstanbul Kadıköy'dedir.
www.medyakocu.com

 

Tüm Makaleler İçin Tıklayınız

Öğrenci Deneme Televizyonu

spikerlik-video.jpg

spikerlik kursu yorumları

Medya Koçu Hakan Öztürk hakkındaki yorumlarınız paylaşabilirsiniz. Görüşlerinizi buraya tıklayarak, form aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Sanal Prompter

Kursiyerlerimiz için hazırladığımız sanal prompter uygulaması ile evinizde de etüd yapma imkanı bulabilirsiniz.

Spikerlik SSS

Spikerlik, sunuculuk, oyunculuk ve kursumuzla ilgili sıkça sorulan sorulara bu bölümden ulaşabilirsiniz.